Programlama Nedir? Programlama Dili Nedir?

10 ay önce Genel
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
programlama-dili-nedir-program

Programlama Nedir?

Programlama, çözmek istediğiniz bir problem üzerine, makineye ne yapması gerektiğini, belli komutlar aracılığıyla söylemek, iletmektir diyebiliriz. Bu tanımı biraz daha açalım.

Belirli bir problemi çözmek için oluşturduğumuz çözüm yollarını, bilgisayara öğretip ve bu çözüm yollarını bilgisayarın işleyip sonuca ulaştırmasına programlama denir.

Yani buradan da çıkartabileceğimiz gibi programlamadaki amacımız, bilgisayara veya makineye istediğimizi yaptırmaktır.

Peki programlama hangi alanlarda kullanılır?

Programlamanın kullanıldığı alanları görmek için kafamızı bile kaldırmamıza gerek yok aslında. Şuan kullandığınız bilgisayar, telefon, tabletler başta olmak üzere evinizdeki diğer tüm akıllı sistemler veya oynadığınız oyunlar çağımızda programlamanın başlıca kahramanları halindeler. Yine örnek verirsek dışarı çıktığınızda karşılaştığınız,

  • Akıllı otobüs durakları,
  • Sensörlü lambalar,
  • Yollardaki radarlar,
  • Hızlı geçiş sistemleri,
  • Bir araçtaki akıllı fren sistemi,
  • Hastanelerdeki hasta takip otomasyonları,
  • Marketlerdeki satış otomasyonları

gibi programlamanın kullanıldığı binlerce alan içinden aklıma gelen bu örnekler verilebilir.

Gördüğünüz üzere programlama artık hayatımızın her yerinde yer almakta. Peki bir program oluşturmak istiyoruz, nasıl yaparız? Bu noktada ilk olarak programı oluşturacağımız makine ile iletişim kurmanın yolunu bulmamız gerekli. İşte bizde bu iletişim kısmında programlama dillerini kullanarak, bir nevi programa yaptırmak istediğimiz işlemleri anlatacağız.

Programlama Dili Nedir?

Bilgisayar sistemlerini ele aldığımızda temel olarak iki kısma ayrılır. Bunlar yazılım ve donanımdır. Bilgisayarımızın içerisindeki ana kart, işlemci, ekran kartı gibi parçalar olsun veya çevre birimi olarak kullandığımız klavye, yazıcı, mouse gibi araçların hepsi birer donanımdır.

Yazılımlar ise bu bilgisayarlar üzerindeki donanımları çeşitli elektrik sinyalleri göndererek kontrolünü sağlayan kod kümeleridir, programlardır. O zaman programlama dili nedir sorusuna şu şekilde bir tanım yapabiliriz.

Programlama dili, bilgisayar donanımlarına çeşitli işlemler yapmamıza imkan sağlayan, kendine ait bir söz dizimi (syntax) ve kurallarının olduğu, bir nevi insanla bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan evrensel ve standart bir yoldur.

Mesela bilgisayarların insan olduğunu veya dilimizden anladığını varsayalım. Bu durumda muhtemelen onlara şu şekilde seslenirdik.

  • Hey dostum şu işi yapıver,
  • O işi bitirdikten sonra şu işe bak,
  • Bakkala git, bir şişe süt al. Eğer yumurta varsa 6 tane getir

gibi çeşit çeşit söylemlerle isteklerimizi dile getirirdik. İşte programlama dilleri ile de aslında bunu yapacağız. Nasıl ki konuşma dilinde olduğu gibi, her programlama dilide kendine ait bir syntax, yani cümle yapısına sahiptir.

Programlama dili için tanımlanmış kurallar ve o dilin kullanıldığı alanlar vardır. Yani buradan da anlaşılacağı üzere programlama dilleri sadece bilgisayar alanında değil, belleği ve işlemcisi bulunan bütün elektronik sistemlerde uygulanabilir.

Yine örnekleyerek gidecek olursak, biz insanların bir anadili olduğu gibi bilgisayarların da bir anadili vardır. Bilgisayarların anadili, makine dilidir.

Makine dili sadece 0 ve 1’lerden meydana gelmektedir. Bu yüzden bilgisayarlar, kullandığımız programlama dillerini anlamak için öncelikle makine diline çevirirler. Bunu da derleyici sayesinde, derleme işlemiyle yaparlar. Burada ki derleyici kavramını, bir programlama dilinde yazılan kodu, makine diline çeviren aracı bir program olarak düşünebiliriz.

Yani sonuç olarak programcı, programlama dili aracıyla makineye komutlar verir. Program bu komutları kendi anlayabileceği hale, yani makine diline çevirir, işleme alır ve bizlere bir çıktı, sonuç üretir.

Umarım programlamaya yeni başlayan ya da başlayacak arkadaşlar için açıklayıcı bir yazı olmuştur. Kafanıza takılan bir kısım veya konuyla alakalı sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İNSTAGRAM: @neogrenmekistersincom

REKLAM İÇİN;

REKLAM ALMAK İÇİN İLETİŞİM VEYA DİSCORD KANALINDAN BANA ULAŞ

En Çok Okunanlar