5 Adet Oyun Motorları

10 ay önce Genel
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
en-iyi-oyun-motorları-hangileridir

Oyun Motoru Nedir?

Bir kişi ya da grup tarafından bir oyunu ortaya çıkarmak için kullanılacak olan üstünde değişiklikler yapabileceğimiz hazır temelleri olan, ücretli ve bedava dağıttığı versiyonları bulunan bir bilgisayar programıdır.

Oyun Motorları Neden Önemlidir?

Oyun motorları oyun geliştiricileri için bir hayli önemlidir. Geliştiricilere hazır paketler sunan oyun motorları bu paketler sayesinde geliştiricilerin zamandan tasarruf etmesini sağlayıp işlerini kolaylaştırır çünkü bir oyun için gereken nesneleri sıfırdan oluşturup bir oyunu yapmak epey bir zaman alacaktır. Oyun motorları geliştiricilere hazır olarak karakter, nesne, model doku vs. Gibi şeyler sunar.

En İyi Oyun Motorları

En iyi oyun motorları denilince birçoğumuzun aklında zaten isimler belirmiştir. İsmini sıkça duyduğumuz bu oyun motorları nedir ve bu oyun motorları ile neler yapabiliriz gelin hep beraber bakalım.

1 ) Unreal Engine

Unreal Engine, Epic Games tarafından geliştirilmiş bir oyun motorudur. Programlama dili olarak genelde C++ kullanılır. Unreal Engine masaüstü ve mobil oyunlar geliştirmenin yanında Playstation için de oyunlar geliştirmeye imkan sunar. Unreal Engine ile çok oyunculu oyunları rahatlıkla geliştirebiliriz bunun en büyük örneği Fortnite’dır. Fortnite’nin beraberinde bir başka popüler oyun olan Rocket League’de Unreal Engine ile geliştirilmiştir.

2 ) Unity

Programlama dili bakımından C# ve Javascript dilini destekleyen Unity ile masaüstü oyunlar ve mobil oyunlar geliştirebilirsiniz. Unity’nin yapı bakımından diğer oyun motorlarına göre sade bir yapısı vardır. Unity ile 2D ve 3D oyunlar geliştirebilirsiniz. Pokemon Go, Heathstone, Rimworld gibi oyunlar Unity kullanılarak geliştirilmiştir.

3 ) GameMaker Studio 2

Yazılımcı olmak, oyun geliştirmek, hayalinizdeki oyunları yapmak istiyorsanız bu program tam size göre. Kendi çizimlerinizi çizebileceğiniz, obje ve karakterlerinizi sürükle bırak sistemi ile veya kodlayarak oluşturabileceğiniz 2D bir oyun geliştirme programıdır.. En sevdiğimiz özelliği ise 2D bulunmasına karşın oyunlarınızı en düşük boyuttan muhteşem oyunlar çıkarabilmemizdir. Programa başladığınızda sizi kendisine soğutmayacak aksine kendinizin tam istediği bir program olduğunu size kanıtlayacaktır.

4 ) Godot Engine

Programlama dili olarak C# ve C++ dillerini kullanan Godot Engine oyun motoru 2D ve 3D oyunlar tasarlamak için kullanılır. 

5 ) CryEngine

CryTek işletmesinin geliştirdiği bedava dağıttığı bir oyun motorudur. Cry Engine ile yapılmış oyunlar grafik bakımından bir hayli güçlüdür. FarCry ve Crysis oyun serilerinin tüm oyunları Cry Engine oyun motoru ile geliştirilmiştir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İNSTAGRAM: @neogrenmekistersincom

REKLAM İÇİN;

REKLAM ALMAK İÇİN İLETİŞİM VEYA DİSCORD KANALINDAN BANA ULAŞ

En Çok Okunanlar