Elgato Nedir ?

10 ay önce Genel
Bu yazıyı 7 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazımızda Game Capture Card piyasasının en büyük şirketlerinden biri olan Elgato Gaming firmasını ve bu firmanın ürünlerini sizlere kısaca olabildiğince yalın bir şekilde anlatmaya çalışacağım. “Elgato nedir?” diye kısaca bahsetmek gerekirse, elgato Twitch yayıncıları ve Youtube da video kaydedip yüklemek için uğraşan insanların en az bir kere de olsa duymaya aşina olduğu bir firmadır.

Elgato Nedir ?

Elgato Gaming firması gelişmekte olan teknoloji ile birlikte oyun piyasasının büyümesi ve twitchyoutube gibi sitelerde topluluk sayılarının artmasıyla, oyuncular için özel donanımlar ve yayıncılar için özel ürünler sunmayı hedefleyen bir şirkettir. Corsair firmasının satın almasıyla birlikte Corsair firmasına bağlanmıştır.

Çoğunlukla Twitch yayıncılarına sponsor olan Elgato firması, dünyadaki az sayıda önemli olan video yakalama aygıtlarıyla ünlü bir firmadır. Türkiye’de her ne kadar adı daha yeni yeni duyulmuş olmaya başlasa da dünyada Elgato firması özellikle, Twitch yayıncıları için önemli bir rol oynamaktadır.

Elgato firmasının ürün gamı aslında çok geniş değil fakat kullanıcılar için tam da gerekli olan ürünleri üretiyorlar.

Elgato HD60S Nedir ?

Elgato HD60S nedir ?

Elgato firmasının ”HD60S” isimli ürünü en eski ürünlerinden biri olmakla beraber birkaç kez revizyon geçirmiş bir üründür. Taşınabilir kompakt bir yapısı sebebiyle, bilgisayar da dahil olmakla beraber konsol cihazlarından veya aktarma kablolarıyla birlikte telefonlardan, görüntü aktarmamıza imkan sunan bu küçük cihaz 1920×1080 piksel çözünürlükte ve saniyede 60 kare hızında görüntü aktarmamıza olanak sunuyor. Bunun yanı sıra alabileceğimiz en yüksek bitrate ise 40 Mbps ve USB 3.0 bağlantısı ile birlikte çalışıyor.

Elgato HD60PRO Nedir ?

Elgato-hd60pro-ne-ise-yarar

Bu cihaz ise ”HD60S” ile benzer özelliklerde olmasına rağmen bilgisayara PCI-e x1 ile direk bağlanması yani arada kablo olmaması sebebiyle verebileceği en yüksek bitrate miktarı 60 Mbps olarak veriliyor. ”HD60PRO” da farklı olarak videolarını H.264 olarak kodluyor yani buda videolarınızın daha kaliteli olmasını sağlıyor. Ana kopya olarak da aynı kalitede yani H.264 olarak yedeğini alabiliyorsunuz.

Elgato 4KPRO Nedir ?

elgato4kpro-ne-ise-yarar

Adından da anlaşılacağı üzere bu kart 4K yani 3840×2160 piksel çözünürlüğünde saniyede 60 kare görüntü aktarımını sağlıyor. PCIe x4 ile bilgisayara bağlantı sağlayan bu kart en yüksek 140 Mbps bitrate ile görüntü aktarmamıza yardımcı oluyor.

Şuanda yavaş yavaş Twitch kullanıcılarına sunulan içeriklerin daha da iyileştirilmesi, yayıncıların görüntü kalitelerini izleyiciler için daha net ve akıcı hale getirmeleri amaçlandığı için, web kameraları yetersiz gelmeye başladı.

Daha kaliteli olan, DSLR olarak adlandırılan fotoğraf makineleri ve normal video kameraları kullanılması yönünde bir eğilim başladı. Bu eğilim lenslerinden tutun da isobeyaz dengesi vs. gibi özelliklere kadar birçok şeyden faydalanmak isteyen kullanıcılar seçimlerini artık bu yönde kullanmaya başladılar.

Bu cihazlarda ayarların daha rahat tanımlandığı ve ortam, ışıklandırma konusunda web kameralarına göre daha fonksiyonel ayarlar kullanıldığı için bu kameralar tercih edilmeye başlandı. Piyasadaki bu açığı kapatmak için fark yaratan Elgato firması kullanıcılarına video aygıtlarından görüntülerini aktarmasını sağlayacak bir ürün sundu.

Elgato Cam Link 4K Nedir ?

camlink4k-video-capture-kamera-yakalama-aygıtı

Elgato ”Cam Link” ilk başta ufak bir flash belleği andıran bu küçük cihaz ultra düşük gecikme süresiyle birlikte 4K çözünürlükte 30 kare olmakla beraber Full HD çözünürlükte de saniyede 60 kareye kadar görüntü aktarmamıza olanak tanıyor. USB 3.0 bağlantısı ile bilgisayara bağlanan ve arkasındaki HDMI girişi ile kamera yada fotoğraf makinesine bağlayarak görüntü aktarmamıza olanak tanıyor.

Elgato Green Screen Nedir ?

elgato-green-screen-nedir-nerelerde-kullanılır

Bir çok Twitch ve Youtube içerik üreticisi için olmazsa olmazlardan biri olan yeşil perde, kişinin kendisini sanki oyunun içindeymiş havası veren ve kişinin etrafındaki gereksiz görüntüleri çıkartmamıza olanak sağlayan bir buluş. Buluş diyorum fakat tabi ki bunu Elgato bulmadı.

Elgato kullanıcılar için daha kompakt kullanılabilecek olan bir yeşil perde üretmesi olmazsa olmazlardandı bence. Çünkü bu piyasada belirli bir kitleye hitap ediyorsanız onların taleplerini ve gereksinimlerini görmezden gelmek olmaz.

İşte bu nedenle Elgato firması kullanıcıları için rahatlıkla açılıp kapanabilen işiniz bittiğinde fazla yer kaplamayan bu yeşil perdeyi %100 polyester den üretmişler ve yüksekliği açıldığında 180 cm’e kadar ulaşabiliyor.

Elgato Stream Deck Mini Nedir ?

Yayıncıların yine en çok kullandıkları en büyük yardımcılarından biri olan bu Stream Deck;
Yayıncılar için sahneler arası geçişler, kayıtlı olan yazıyı anında izleyicilerle paylaşma, mikrofonu susturma, kamerayı kapatma, yayını başlatma gibi birçok özelliği ekleyebileceğiniz kişiselleştirilebilir minik ek bir klavye olarak görebiliriz. 6 Adet programlanabilir LCD ekranlı tuş bulunan bu cihaz anında isteklerinize karşılık vermek için tasarlanmış.

Elgato Stream Deck Nedir ?

Elgato Stream Deckstream deck mini ile aynı özelliklerde olmakla beraber daha fazla atanabilir tuş ihtiyacı olan kullanıcılar için sunulmuş bir üründür Stream Deck Mini ile aynı işlevlere sahip bu cihazda 15 adet atanabilir LCD ekranlı tuş bulunmaktadır.

Elgato Key Light Nedir ?

Bir video kayıt ederken kamera kullanıyorsanız yani ekran görüntüsü olarak aktarmıyor iseniz ışık en önemli konulardan biridir. İşte tam da bu noktada kameranızın beyaz dengesine göre iyi bir ışıklandırmaya sahip olmanız gerekir. Çünkü eğer ışığı yeterince ayarlayamazsanız görüntünüz ne kadar yüksek piksel çözünürlükte gönderilirse gönderilsin piksel piksel görülebilir ve saniyede aktarılan kare sayısı düşebilir.

Bu gibi durumlarda genelde softbox olarak adlandırılan ışıklandırmalar kullanılır. Burada normal ampul kullanıldığından ışık ile birlikte ısı da ortama verilir ve ortam ısısının yükselmesine neden olur. İşte tam da bu noktada artık günümüz teknolojisinin gelişmesiyle birlikte normal ampuller yerine Led teknolojisi kullanılmaya başlamıştır.

Elgato Key LightLed teknolojisi ile donatılmış renk aralığı ve ışık akısı ayarlanabilir bir aydınlatma aracıdır.

Bu ışık kaynağında özel seri olarak üretilmiş OSRAM markasının 160 adet Led‘i bulunmaktadır. Bu ledler 2500 Lümen ışık akısı değerine kadar ulaşabilmekte ve renk aralığı 2900K – 7000K değerleri arasında ayarlanabilmektedir. Enerji tüketimi ise en fazla 45W değerlerindedir.

Birde en önemli yerlerden biri olan bu ürünlere eğer ihtiyacınız varsa nereden satın alabileceğiniz konusu var bu noktada;

Türkiye’de Elgato için satış yapan bir distribütör henüz yok. Hepsiburada üzerinden birkaç adet ürüne ulaşabilirsiniz ama istediğiniz ürünü bulamayabilirsiniz. Bunun için Amazon gibi yurt dışı sitelerinden Türkiye gönderimli ürünleri bulmanız gerekecektir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İNSTAGRAM: @neogrenmekistersincom

REKLAM İÇİN;

REKLAM ALMAK İÇİN İLETİŞİM VEYA DİSCORD KANALINDAN BANA ULAŞ

En Çok Okunanlar