1600 Yıllar da başlayan Bilgisayarın Gelişimi Nasıl İlerledi?

10 ay önce Genel
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz

Bilgisayarın gelişimi çağımızda çok hızlı ilerliyor olsa bile, bunun çok eskilere kadar dayandığını bilmemiz gerekmektedir. Bilgisayar kavramı 1600’lü yıllara kadar uzanıyor. Bu kadar uzun tarihe dayanan bu süreç haliyle bilgisayarın gelişimini jenerasyonlara ayırıyor. İsterseniz şimdi gelin bu tarihe en başından başlayarak daha yakından bakalım.

Bilgisayarın Gelişimi Nasıl Başladı ?

İnsanoğlunun, bilgisayarı ihtiyaç olarak görüp, onu geliştirip sonrasındada hayatında kolaylık yaratacak bir makine haline getirmesini belki de seneler önce hiç kimse hayal bile etmiyordu. Ama bunun tam tersine bilgisayarın gelişimi çok hızlı gerçekleşti. İlk önceleri tüccarların işlerini daha kolay yapmaları için abaküs kullanıldı.

Abaküs tarihteki ilk bilgisayar olarak da isimlendirilir. Ardından ünlü matematikçi Pascal yalnızca toplama işlemi yapabilen “Pascalin” adında bir hesap makinası geliştirdi. Daha sonraları Charles Colmar adında bir filozof bu hesap makinasıni daha da geliştirerek dört işlem yapan bir hesap makinası yaptı.

Charles Colmar yaptığı bu hesap makinesi ticarette kullanılan ilk hesap makinesi olarak tarihe geçti.

Bilgisayarın gelişimi asıl olarak bilgisayarın atası olarak kabul gören Charles Babbage ile başlar. Charles’in yapmış olduğu çalışmalar çağımızda kullanmış olduğumuz hesap makinası ve bilgisayarlara çok benziyordu. 1854 senesinde ise George Bole’nin günümüz bilgisayarlarının da bu sisteme göre çalışmakta olduğu 0 ve 1 den oluşan ikili sayı sistemini bulması bilgisayarın gelişimini daha da hızlandırdı. Bunun ardından Hermann Hollerith delikli kartlardan oluşan ve veri girişi yapılan bir bilgisayar geliştirdi.

Bilgisayarın Tarihi Bundan Sonra Nasıl Bir Yol İzledi ?

Bilgisayarın gelişimi bundan sonra 4 jenerasyonda incelendi. Bunu 1940’lar, 1950’ler, 1960’lar, 1970’ler ve sonrası olarak da ele alabiliriz. Jenerasyonlara yakından bakarsak;

bilgisayarin-gelisimi-eniac

Birinci Jenerasyon

1940’larda bilgisayarlar genel olarak askeri alanda kullanılıyordu. Bunun en büyük örnekleri ise ENIAC ve Colossus’dur. ENIAC savunma sanayinde top atış sistemlerinin hesaplanabilmesi, Colossus ise İkinci Dünya Savaşı zamanında Nazi’lerin kullanmış olduğu şifreleri çözmek için üretildi.

İkinci Jenerasyon

1950’ler tabiri caiz ise ilklerin yaşandığı bir dönemdi. O dönemde ticari olarak kullanılacak olan ilk bilgisayar, diyot mantığını kullanan ilk bilgisayar, ilk elektronik bilgisayar, ilk transistörlü bilgisayarlar üretime geçti. İkinci nesil bilgisayara örneğin IBM 1401 modelini verebiliriz.

Üçüncü Jenerasyon

1960’lar bilgisayarın gelişimi açısından adımların atıldığı bir dönemdi. Artık bilgisayarlar daha küçük hale geliyor ve daha hızlı işlem yapabiliyordu. Yavaş yavaş üçüncü jenerasyonun sonunda bilgisayarların gelişiminde asıl devrimin yaşanacağı dördüncü jenerasyon artık çok daha yakındı.

Dördüncü Jenerasyon

1970’ler ve sonrası ise ilk kişisel bilgisayarların çıktığı , oyun bilgisayarlarının üretildiği , taşınabilir bilgisayarların tanıtıldığı, Google, Sony ve Apple gibi büyük firmaların piyasaya girdiği , işlemcilerin ve ekran kartlarının daha fazla geliştiği yıllardı. İşletim sistemleri ardı ardına piyasaya sürülüyordu ve bu işletim sistemlerinin ardı ardına yeni sürümleri çıkıyordu. Bilgisayarın gelişimi artık çok daha hızlı ilerliyor ve bu gelişmelere günden güne farkl bir güncelleme geliyordu.

İnsanoğlunun belki de bu kadar fazla gelişeceğini düşünmediği bilgisayarlar şimdi ise telefonlar aracılığıyla cebimize kadar girdi. Bilgisayarın gelişimi artık durdurulamıyor. 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İNSTAGRAM: @neogrenmekistersincom

REKLAM İÇİN;

REKLAM ALMAK İÇİN İLETİŞİM VEYA DİSCORD KANALINDAN BANA ULAŞ

En Çok Okunanlar